poniedziałek, 28 grudnia 2015

„The 2 Euro T-Shirt - A Social Experiment” - zadanie na podstawie filmu


Tematem filmu są wykonujące tanie koszulki kobiety z Bangladeszu, które ciężko pracują przez 16 h każdego niemal dnia.

Celem autora tego filmu jest dążenie do zatrzymania fali wyzysku człowieka przez człowieka, jaką należy piętnować. Tym samym powinno się cenić takie wartości jak wolność i równość każdej jednostki społecznej.

Autorzy filmu pokazali problem społeczny eksperymentem, dzięki czemu przypadkowi przechodnie dowiedzieli się o kobietach z Bangladeszu poprzez tablet wbudowany w automat z koszulkami. Ludzie korzystający z maszyny byli nieświadomi tego, że inni ich nagrywali.

Problem wykorzystywania człowieka do ciężkiej pracy z małym wynagrodzeniem jest obecny nie tylko w Azji i w Afryce. Można go zobaczyć również w krajach wysoko rozwiniętych, jak i wspomóc ofiary wykorzystywania np.: poprzez branie udziału w specjalnych akcjach.
                                                                                                                                                     

Ten sam problem został ukazany np. w baśni Charlesa Perrault pt.: „ Kopciuszek”. Przez większość historii Kopciuszek miał tylko bardzo nikłą nadzieję o tym, że może kiedyś zostanie nagrodzony przez swe dobro. Przyrodnie siostry i macocha głównej bohaterki wykorzystywały ją do trudnych prac domowych, które wykraczały ponad jej siły. Trzy niewdzięcznice chciały coraz więcej i więcej połysku oraz czystości w swoim domu, więc stawiały pasierbicy coraz trudniejsze zadania; same za to były leniwe i ich możliwości w zadbaniu o higienę osobistą oraz dom ograniczały się tylko do wydawania rozkazów biednemu Kopciuszkowi. Uważam więc, że jest to trafny przykład odnoszący się do poruszanego tematu. 

Tematykę wykorzystywania człowieka odnajdziesz też Drogi czytelniku w reportażach Ewy Ewart, która w swoich filmach dokumentalnych ukazuje zatrudnianie do niewolniczej pracy dzieci. Przykładem jest właśnie Bangladesz.
Z około 25 milionów dzieci w wieku 7-15 lat  w 160 milionowym Bangladeszu, 4,7 miliona pracuje wbrew miejscowemu prawu, a uświadomił to film powyżej podanej podróżniczki. Niemal co piąte dziecko pracuje fizycznie w niebezpiecznych dla zdrowia i życia miejscach. Według mnie jest to brutalne postąpienie wobec dzieci, którym dorośli odbierają dzieciństwo.

Link do filmu:https://www.youtube.com/watch?v=KfANs2y_frk
Plakat:



3 komentarze:

  1. Najbardziej w Twoim poście podoba mi się porównanie ciężkiej sytuacji kobiet z Bangladeszu do bajkowej postaci Kopciuszka. Bardzo przykre jest to, że w dzisiejszych czasach wykorzystuje się ludzi do niewolniczej pracy. Moim zdaniem wszyscy ludzie powinni mieć równe prawa do pracy, jak również czas na odpoczynek, a przede wszystkim godne wynagrodzenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mądry tekst, w którym zawarto wiele powszechnie nienagłaśnianych informacji. Trafne porównanie do baśni "Kopciuszek". Chociaż niestety raczej nie ma szans, aby któraś z kobiet z Bangladeszu została uratowana przez księcia z bajki...

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za pozytywne opinie o moim poście :)))))))

    OdpowiedzUsuń