poniedziałek, 17 lutego 2014

W naszej szkole są książkowe mole - czyli CZYTANIE JEST THE BEST!!!

Witam Was ponownie! Pewnie już kiedy przeczytaliście tytuł posta domyśliliście się o co chodzi. Otóż jest to temat o książkach. Zacznijmy od tego kto jaki rodzaj książki czyta najchętniej. Ja uwielbiam opowieści przygodowe i fantastyczne. Wtedy wczuwam się w rolę bohatera i razem z nim przeżywam niezwykłe wyprawy przygody. Jeśli chodzi o tytuł to ostatnio zainspirowała mnie książka C. S. Lewisa - Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa. Moja mama lubi literaturę faktu oraz (tak jak ja) przygodowe. Natomiast mój brat przepada za encyklopediami i bajkami. Ostatnio czytał książeczkę o misiu PAKO. Teraz trochę tematów o szkole. Naszą ostatnią lekturą był Mikołajek. To fantastyczna książka. Zachęcam Was do jej czytania i stawiam dziesięć do jednego, że będziecie się pokładać ze śmiechu:-)!!!Z tej książki można się dowiedzieć jak spędza się Wielkanoc we Francji. Uważam, że książka o Mikołajku jest ciekawa i zabawna. Gorąco Wam ją polecam i życzę miłego czytania. A teraz przenieśmy się w czasie, do zupełnie innej biblioteki, gdzie czyta się przedziwne książki. Powiem tak:


- Dawno temu, w odległej przyszłości...


Jest rok 2156. Wszystkie pomieszczenia we wszystkich bibliotekach są pełne jakichś dziwnych pudeł.

- Wszystkie?
Nie! Jedno, jedyne pomieszczenie, w którym siedzą dzieci i dorośli, wciąż jest pełne dźwięków wkładania i odkładania na miejsce słuchawek i można w nim zobaczyć księgi, mikrofony i lupy.

Otóż gdy ma się już na głowie przedmiot zwany SŁUCHAWKAMI, każdy bierze księgę w dłoń i magiczną lupą. Wtedy odczytuje tekst. Magiczna lupa służy do tego, by odczytać literki, które widoczne gołym okiem wyglądają jak czarne kropki. Gdy się wejdzie do pomieszczenia, do mikrofonu składa się przyrzeczenie:

Obiecuję tę księgę szanować, bo do pewnej rzeczy potrzebna mi jest. Naprawdę jestem jej ciekawy, oraz sekrety tej księgi poznać chcę.

Mikrofon wyczuwa czy osoba jest szczera i gdy wypowie słowo TAK, pokazuje odpowiedni gabinet, w którym można rozpocząć czytanie. Tylko osoba otrzymująca pozwolenie od czarodziejskiego mikrofonu może przez lupę czytać księgę. Osoba, która się włamie, tego tekstu nie odczyta. W dodatku są efekty dźwiękowe i każdy wyraz odpowiada jednemu dźwiękowi. Np.:
PTAK - ćwir, ćwir!           TELEFON - dryyyyyyyyyyyyń!!!                                  MORZE - szszszszuuuuuuuuuuu!!!

Mam nadzieję, że sposób w jaki przedstawiłem Wam czytanie książek w 2156 roku podobało się.

Dziękuję za uwagę!

6 komentarzy:

  1. Miło jest przeżywać przygody razem z bohaterami

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sądzę, że podałeś dobry sposób ochrony dla książek. G.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny pomysł podoba mi się bardzo. PP

    OdpowiedzUsuń
  5. Szymonie, Twój post jest bardzo wyrazisty. Po jego przeczytaniu, przeniosłem się do roku 2156 i wyobraziłem sobie opisany przez Ciebie szum morza i odgłosy przyrody.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wspaniale! Twoja ocena jest już na e-dzienniczku (popracuj nad interpunkcją).

    Zad. 7
    Termin realizacji: 14.03. PP 15p.
    Przepisz z zeszytu (bez błędów!) twoje opowiadanie o misiu. Możesz je uzupełnić o dodatkowe elementy dostrzeżone na filmie (link: http://www.adme.ru/video/stoj-do-konca-i-ne-vzdumaj-slomatsya-620555/). Pamiętaj, że fragment dotyczący spotkania misia z pumą ma obejmować przynajmniej 7 zdań, rozpoczynać się od “Pewnego razu…”, a kończyć na “Na szczęście…”. Ponadto należy wcielić się w postać niedźwiadka i opisywać zdarzenia z jego perspektywy, czyli w 1 osobie. Następnie napisz dalszą część historii, w której filmowy miś spotka Mowgliego i jego przyjaciół (przynajmniej 10 zdań, musi być pozytywne zakończenie!). W swoim opowiadaniu nie stosuj dialogów, a mowę zależną, czyli konstrukcje np.: "Spytałem, czy mogę się z nim bawić.", albo "Słyszałem, że powiedział mu o tym, co wtedy czuł." Będzie oceniana logika i spójność Twojego tekstu.
    PR (+0-8 punktów, nieobowiązkowe): własny plakat lub ilustracja, wykonane dowolną techniką, dołączone do postu z opowiadaniem i związane z treścią Twojego tekstu; wykorzystanie w swym opowiadaniu różnych technik spójnego opisu (przymiotniki, przyimki, bogactwo językowe rzeczowników określających przestrzeń lub wygląd bohaterów, porównania, przypuszczenia, sugestie, itd.).
    Powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń